עו"ד ונוטריון: מה הם ההבדלים, ההסמכות ומחירון מעודכן

משרד עורכי הדין אדם, לביא ושות' מספק שירותי נוטריון עבור לקוחות פרטיים ועסקיים. בין היתר, משרדנו מספק תרגומים נוטריונים במרבית השפות, אימות חתימות על תצהירים ויפויי כוח, עריכת צוואות והסכמי ממון בטרם נישואין, אישורי נכונות תרגום, הוצאת אישורי אפוסטיל ועוד.

עו"ד ונוטריון מחירון

מה ההבדל בין נוטריון לעורך דין?

למעט במקרים מיוחדים, נוטריון הינו עורך דין החבר בלשכת עורכי הדין, בעל ותק של לפחות עשר שנים בעריכת דין, והינו אזרח ישראל. החוק המסדיר את פעילותו נקרא חוק הנוטריונים אשר נחקק בשנת 1976 ומאז עבר מספר תיקונים.

מלבד התנאים הבסיסיים שהובאו לעיל, עורך דין המעוניין לספק שירותי נוטריון חייב במעבר השתלמות מיוחדת ועליו לפנות לוועדה ייעודית שבודקת את התאמתו, לרבות היעדר השעיות מלשכת עורכי הדין ו/או הרשעה העבירות שיש עימן קלון.

במידה והוועדה מוצאת את עורך הדין מתאים לשמש כנוטריון, הרי שביכולתו להתחיל לספק את השירות אחרי שהשאיר דוגמא של חתימתו בספר הנוטריונים. 

יש לציין כי חתימת עו"ד אישור נוטריוני איננה חתימה רגילה כפי שאנשים מכירים. מדובר בחותמת לחץ מיוחדת ממתכת שבמרכזה מוטבע הכיתוב נוטריון וכן שמו של הנוטריון. בנוסף, לפי חוק יש לחבר קבוצת מסמכים וגיליונות שקיבלו אישור נוטריוני בעזרת סרט אדום, כאשר על התו בצבע אדום מוטבעת חותמתו של הנוטריון.

חתימה של נוטריונים נחשבת בעיניהם של מוסדות מגוונים בישראל ובחו"ל, לרבות בתי המשפט, כמאשרת את היותו של מסמך חתום מרצון חופשי של החותם, כמאשרת את נכונות תרגומו ונאמנותו למקור, כמאשרת את זהותו של החותם, וכדומה.

בין היתר חוק הנוטריונים מסמיך את עורך הדין לאשר נכונות של העתקי מסמכים, לאשר את היותו של אדם מצוי בין החיים, לאשר נכונות של תרגום מסמכים, לאשר תצהירים, לאשר את הסמכת החותם על המסמך לחתימה, לערוך מסמכים כאשר הדבר מותר על פי דין, לאמת הסכמי ממון טרם נישואין, ועוד. מעבר לכך ישנם חוקים המסמיכים נוטריונים לפעולות נוספות, למשל, לפי חוק הירושה מעמדו של הנוטריון בכל הקשור לאישור עשיית צוואות זהה לזה של שופט.

מחירון עבור שירותי נוטריון ועורך דין (תעריף מעודכן לשנת 2019)

בשנת 1978 יצאו לאור תקנות הנוטריונים (שכר שירותים) אשר קובעות את התעריפים עבור הפעולות השונות. מטבע הדברים תעריפים אלו מתעדכנים מדי שנה בהתאם לשינויים במשק ולשיקולי משרד המשפטים. המשמעות היא שהעלות של שירותי עו"ד אישור נוטריוני מעוגנת בתעריף קבוע ומחייב בהתאם לפעולה המבוקשת.

במאמר זה לא נפרט את הרשימה הארוכה של שירותי הנוטריון ותעריפיהם, אך כדי לסבר את האוזן נביא מספר דוגמאות למחירים של פעולות נפוצות (יש לציין כי המחירים בדוגמאות שלהלן אינם כוללים מע"מ):

נכון לשנת 2019 - תעריף נוטריון לאימות חתימה עומד על 166 שקלים עבור חותם ראשון ויחיד, כאשר אימות כל חתימה של חותם נוסף על אותו המסמך כרוכה בעלות נוספת של 66 שקלים. בנוסף לכך, אם יש צורך באישור נוטריוני לגבי היותו של החותם מוסמך לכך, הרי שעבור כל אדם יש להוסיף עוד 66 שקלים. דוגמא נפוצה נוספת היא אישור נוטריון עבור נכונות תרגום, כאשר התעריף נקבע במקרה זה על פי מספר המילים במסמך.

יש לציין כי המספר הקובע הוא מספר המילים שבמסמך המתורגם ולא במסמך המקור. עבור האישור יש לשלם 209 שקלים עד ל- 100 המילים הראשונות במסמך המתורגם, 166 שקלים עבור כל 100 מילים נוספות עד 1,000 מילים, ולאחר מכן 80 שקלים עבור כל 100 מילים נוספות. מעבר לכך, אם יש צורך בהעתק נוסף של אישור התרגום, הרי שיש לשלם 66 שקלים עבור כל העתק.

לפרטים נוספים על שירותי הנוטריון הניתנים במשרדנו ולבירור התעריפים, הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר דרך האתר או בטלפון 077-2316422.

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת

צור קשר